Факти про шкіру: зрозуміти структуру шкіри

Наша шкіра – дивовижний орган. Ця еластична і міцна тканина має антибактеріальну та захисною дію, підтримує тепловий баланс організму, поглинає необхідні мікроелементи та відторгає шкідливі, бере участь в процесі виділення, захищає внутрішні органи від негативних факторів навколишнього середовища.

Така багатофункціональність шкіри обумовлена специфікою її будови. Шкіра складається з трьох важливих шарів, що виконують певну функцію:

  1. Зовнішній шар (епідерміс);
  2. Внутрішній шар (власне, шкіра або дерма);
  3. Підшкірний шар (гіподерма).
Skin structure

Оновлення клітин: епідерміс

Епідерміс – найтонший шар шкіри, утворений багатошаровим епітелієм. Верхній шар епідермісу представлений роговими лусочками – сукупністю мертвих клітин, які поступово злущуються і змиваються з поверхні шкіри. Механізм утворення мертвих клітин простий: живі клітини в глибокому шарі епідермісу постійно діляться і рухаються до верхнього шару. Таке оновлення клітин триває від 4 до 5 тижнів. У міру руху клітини відмирають; на їх місце «приходять» нові, які, у свою чергу, будуть пізніше замінені іншими.

Епідерміс містить такі клітини як:

  • Кератиноцити (клітини, що продукують кератин – складний протеїн, що надає міцність і еластичність шкірі);
  • Меланоцити (клітини, що продукують меланін – особливий пігмент, що надає шкірі певний відтінок). Меланоцитами визначається кількість меланіну, що, у свою чергу, впливає на колір шкіри.

Харчування і терморегуляція шкіри: дерма

Підшкірна основа шкіри представлена в основному жировою тканиною, нервами та кровоносними судинами. Підшкірний шар - найглибший; він захищає організм від негативного впливу температур, виконує роль «подушки», яка оберігає тіло від ушкоджень і травм.